KAS TEAD, MILLISE VÕIMSA TERVENDAMISVÕIMEGA TAIME BIOSAADAVUS ON LIPOSOOMSEL KUJUL TAVAPÄRASTEST TOODETEST KUNI 46x KÕRGEM?

Just selliste tulemusteni jõuti äsja avaldatud uuringus, mis võrdles tavapärase ja liposoomse kurkumiini biokättesaadavust toodete manustamise järgselt.

Kui meil tuntakse kurkumit vaid kurkumi nime all, siis inglise keeles on paralleelselt kasutusel ka turmeric – mõlemad tähistavad aga ühte ja seesama Curcuma Longa’t, mis lisaks karrile sellele omase kollase värvuse andmisele sisaldab ka kuni 5% kurkuminoide, samuti eeterlikke õlisid, mineraale ja kiudaineid. Just kurkuminoidid on need tervisele kasutoovad komponendid ning neid kasulikke omadusi on Ajurveedas juba aastasadu ka tervendavatel otstarvetel osatud kasutada.

Milliseid tervisttoovaid omadusi kurkum endas kannab?

Kurkumiinil on mitmeid tervisele kasulikke omadusi, eelkõige on tuntud ta oma laialdase antioksüdantse (vastavad ensüümid) ning põletikuvastase toime poolest.

Meditsiinimeedium kutsub kurkumit taimse tervendava maailma imeks, kuna seda on kasutatud juba sajandeid võimsate antioksüdantsete, põletikuvastaste, antiseptiliste omaduste tõttu ja antidepressandina. Kurkumi peamine komponent – kurkumiin on fantastiliste vähivastaste toimetega, samuti tuntud oma võime poolest  pärssida eesnäärme-, naha-, käärsoole-, suu-, söögitoru-, kopsu-, mao-, kõhunäärme-, maksa- ja rinnavähki.

Kurkum on samuti tuntud vere puhastajana, aitab rahustada hingamisteede vaevusi, parandab maksafunktsiooni, toetab vereringesüsteemi, reguleerib menstruaaltsüklit, hoiab ära kognitiivseid haigusi nagu Alzheimeri tõbi ja ravib seedetrakti häireid.

On leitud, et kurkum suudab märkimisväärselt alandada artriidi ja teiste autoimmuunsete häirete, näiteks luupuse, ärritunud soole sündroomi, fibromüalgia ja kroonilise väsimussündroomi põhjustatud põletikku.

Samuti aitab kurkum kehal seedida valke ja rasvu ning reguleerida veresuhkru taset diabeetikutel. Selle antioksüdantsed omadused omavad vananemisvastast mõju ning on seenevastase, antibakteriaalse ja mikroobivastase toimega, aidates ravida erinevaid nahakahjustusi, sh haavu ja marrastusi, aga ka põletikulisi nahaärritusi, nagu psoriaas ja ekseem.

Kurkum toidulisandina näol või igapäevasesse toidusedelisse lisatuna parandab kogu keha üleüldist tervist ning on parim asi, mida saad ennetuseks, raviks ja pikaealisuse tagamiseks kasutada.

Kurkumi miinuspool

Kahjuks on kurkumiinil seni olnud ka oma miinuspool – selle  laialdasemat kasutamist on seni pärssinud kehv imendumine sooletraktis, mis tulenevad madalast biosaadavusest tavalise kurkumipulbri puhul. Biosaadavuse tõstmiseks lisatakse kurkumiinile nt piperiini, mis tõstab kurkumiini toimet mitmekordselt. Samas kaasnevad ka isoleeritud piperiiniga omad puudused, mistõttu Saksa Bundesinstitut für Risikobewertung (BfR) (Instititute for risk assessment) soovitab täiskasvanutel mitte ületada päevast annust 2 mg toidulisandina tarvitatuna, rasedad aga ei tohiks seda üldse kasutada.

Küll on aga vastukaaluks positiivne uudis seoses liposoomse kurkumiiniga – nimelt ei vaja see imendumiseks piperiini, samuti on liposoomne kurkumiin 46,79 korda kõrgema biosaadavusega kui sama kogus kurkumiini pulbrina või tavapärastes kapslites. Seda just seetõttu, et liposoomse kurkumiini aktiivsed koostisained on kapseldatud nanoskoopiliselt väikestesse liposoomidesse, mistõttu kurkuminoidid saavad siseneda otse vereringesse ja rakkudesse maksimaalses võimalikus koguses ja seeläbi kehas turvaliselt toimetama hakata.

Liposoomses vormis toodete eeliseid tõestas ka ülalviidatud Surya Research Clinic’us läbiviidud uuring, milles osalejad jaotati 2 gruppi – ühele grupile manustati liposoomset, teisele standardset kurkumiini ning mõlemal grupil (osalejad vanuses 20-50 aastat) mõõdeti vereplasma taset enne kurkumiini manustamist ning 120, 240 ja 360 minuti möödudes peale kurkumiini manustamist.

Nagu näha ka allpoololevast graafikust, tõusis liposoomset kurkumiini tarvitanud osalejate vereplasmas kurkuminoidide tase märkimisväärselt ning püsis suhteliselt kõrgena, samas kui standardset kurkumiini saanutel jäi see ühtlaselt madalaks. Liposoomse kurkumiini suukaudse biosaadavuse väärtus antud uuringu tulemusel kujuneski lõpuks 46,79.