LUGU LUUTIHEDUSEST JA SELLEST, KUIDAS ME OMA TERVISEKÄITUMISEGA SEDA MÕJUTADA SAAME

Eestis nagu ka teistes Põhjamaades tarvitatakse palju piimatooteid, kuid samas oleme esirinnas ka osteoporoosi esinemissageduse osas. Miks nii, kui me palju piimatooteid tarvitame? Lapsest saadik on meile kinnitatud, et piim jt piimatooted annavad meile vajalikku kaltsiumit ja hoiavad luud terved ning tugevad. Samas Aasias, kus on ajalooliselt olnud vähene nii osteoporoosi esinemissagedus kui ka piimatoodete tarbimine, võivad teadlased olla leidnud vastuse.

Selgub, et kaltsium, mida saame piimast ja toidulisanditest, ei pruugi imenduda ja luudesse jõuda.

Kui soolestikus ei ole tervislikku probiootilist populatsiooni ja luude moodustumiseks vajalikke tegureid nagu D- ja K2-vitamiini, magneesiumi, tsinki ja asendamatuid rasvhappeid, läbib kaltsium meie keha ilma imendumata. Või, veelgi halvem, ladestub pehmetes kudedes ja arterites. Kõlab loogiliselt, arvestads, et Eesti on ka südamehaiguste osas juhtival kohal.

Ja head uudised?

Vaid lihtsate muudatustega toitumises on võimalik muuta kehakeemiat nii, et see soodustaks luude tugevnemist. Hiljutisest uurimusest, mille Dr Ohhira läbi viis, selgus, et kui üle 48-aastased naised võtsid vähemalt kaheksa nädala jooksul nimetatud probiootikumi, suurenes nende luutihedus võrreldes lisandit mitte tarbinud grupiga 36 protsenti. “Teadlased arvavad, et probiootikumid aitavad kaasa kaltsiumi õigele seedimisele,“ ütles Mindy Barrows, kes on tootekoolituse juht Dallases asuvas ettevõttes Essential Formulas Incorporated, mis on uuringus kasutatud Jaapani probiootikumibrändi dr Ohhira USA edasimüüja.

„Sõbralikud bakterid toodavad ka mitmeid luude moodustumiseks vajalikke vitamiine nagu B6, B12, K ja foolhape.“ See on lisaks seedimise tervise ja immuunsüsteemi parandamisele probiootikumide üllatav lisatoime. Fermenteeritud köögiviljasegust valmistatud preparaat on nagu terviktoit, mis sisaldab probiootikume, prebiootikume (probiootikumide toiteaineid) ja postbiootikume (orgaanilised happed, mineraalid, vitamiinid, ensüümid, peptiidid, polüfenoolid jne). Teadlased on märganud, et seedeelundkond vajab kaltsiumi omastamiseks nii probiootilisi kui ka prebiootilisi komponente.

Nii märgatavaid tulemusi ei pruugi olla võimalik saavutada tavaliste külmkuivatatud probiootikumipreparaatidega. Lisaks probiootilistele ja prebiootilistele toidulisanditele soovitab Flower Moundis Texases tegutseva ettevõtte Your Top Life and Alternative Health Solutions asutaja Dr Natalie Engelbart naistel luude tervise huvides ka oma magneesiumitarbimist suurendada.

„Magneesium reguleerib kaltsiumi imendumist luudes ja tagab, et kaltsium ei ladestuks pehmetesse kudedesse. Keha jaoks õige kaltsiumi ja magneesiumi vahekord oleks 2 : 1. Kui aga stressirikka perioodi või kaltsiumirikaste toidulisandite või toiduainete tarvitamise tõttu tekib organismis magneesiumipuudus, tasub magneesiumitarbimist veelgi suurendada.”

Need soovitused toovad häid uudiseid suurele hulgale osteoporoosidiagnoosiga naistele nii USA-s kui ka mujal maailmas, lisaks neile miljonitele, kellel on risk selle väljakujunemiseks. Jällegi on kõige tähtsam ennetamine. Lisaks sellele, et täiskasvanud peaksid veenduma, et nad saavad kätte kõik luude tervise jaoks olulised prebiootikumid ja vitamiinid, peavad nad need harjumused edasi andma ka järgmisele põlvkonnale.

Sinu seedimine peab olema tugev … et sinu luustik saaks olla tugev!