HELIKOBAKTER – KAS SELLEST TERVENEMINE ON VÕIMALIK? (töötavad soovitused lisatud)

Hiljuti oli ühes Facebooki grupis põnev arutelu, mis lõpuks jõudis diskussioonini H.Pylorist ehk helikobakterist tervenemise võimalusteni. Kuna meil siin Foodinis on sellega vägagi positiivseid hiljutised kogemused, soovime jagada neid super tulemusi ka teiega, et üha rohkem inimesi saaks abi ja oskaks ise oma tervist taastada. Miks? Sest tegelikult on see teave ja abi lähemal kui Sa arvatagi oskad ning helikobakterist tingitud vaevused ja kaebused ei pea Sind elu lõpuni saatma. Teada on, et H. Pylori-(helikobakter) põhjustab maohaavandeid, hommikust iiveldust, migreeni ja kobarpeavalusid. Lisaks põhjustab helikobakter  teadaolevalt gastriiti, kuid Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased uurivad nüüd juba helikobakteri võimalikku mõju inimese maksarakkudele ja võimalust, et sealt kujuneb edasi vähk. 1980ndatel hakkasid helikobakterit uurima aga kaks Austraalia teadlast Barry Marshall ja Robin Warren, kes avastasid selle bakteri ning tõestasid tema rolli kroonilise gastriidi ja peptilise haavandi tekkel inimese maos. Kuna 1990. aastateks suudeti helikobakterit edukalt ravida ja vähenes ka sellest bakterist tekitatud põletike hulk, siis langes huvi seda uurida. Kahjuks juhtub sageli, et helikobakteri traditsiooniline ravi medikamentide, sh antibiootikumidega ei osutu efektiivseks ning kaebused kestavad edasi, vahel lausa süvenevad. Miks? Sest tihti on välja kujunenud ravimiresistentsus ja just sellega kaasneb ka ravi madal efektiivsus. Mida siis teha? Kuidas end selles olukorras aidata?

Nagu te kindlasti olete tähele pannud, siis räägib Kadri hästi palju soolestiku tervisest ja mikrobioomist ning kuidas see kõik on hea vaimse ja füüsilise tervise aluseks, kuidas täielik paranemine saab tegelikult alguse taaskord tervest soolestikust ning bakteriaalsest tasakaalust.  Praeguseks on ka teadlased hakanud taas Helicobacter pylori vastu huvi tundma, kuid mitte enam nn bakterikeskselt, vaid suunaga uurida juba bakterite koosmõju ehk mikrobioomi ning ka helikobakteri maoväliseid mõjusid.

Rääkides maovälistest mõjudest, räägime me ühtlasi ka soolestikust, mikrobioomist ja kõigest sellega seonduvast, sest need on helikobakteriga tihedalt seotud ning laiemalt lähenedes ehk talle ebamugavat elukeskkonda luues paraneb meist igahe tervislik seisund ja enesetunne, seda ka siis, kui helikobakter ei kimbuta.

KAASUS

Minu tuttaval kaasnesid helikoga väga hullud kaebused nagu tugevad maovalud, mis järgnesid absoluutselt igale söögile ja igale ampsule, nii et ta oli iga kord, kui püüdis midagi süüa, valudega põrandal maas, reisil olles aga tilgutite all ning vaevles pikalt. Läbitud ravikuurid leevendust ei toonud, pigem olukord halvenes püsivalt ning ühel hetkel jõudiski ta Kadri soovitatud toodeteni ning omale üllatuseks sai kiiresti abi. Ja kui ma ütlen kiiresti, siis seekord tähendas see seda, et juba järgmisel päeval sai ta normaalselt süüa ning söömine ei põhjustanud mingeid valureaktsioone. Tuttav läbis terve kuuri minu soovitatud toodete ja menüüga ning naases siis tavatoitumise juurde. Siiani on kõik hästi 🙂 Mida me siis tegime, et piinavatest maovaludest jm kaasuvatest kaebustest vabaneda ja püsivalt paraneda? Võtsime abiks just need tooted, mis tervendavad soolestikku, soolestiku limaskesta, aitavad taastada bakteriaalset tasakaalu ning mikrobioomi, toetavad mao ja maksa tervist. Kuna just selle lähenemise tõttu, mis ei ole otseselt suunatud bakteri hävitamisele, vaid just talle ebasobiva, samas meile nii olulise tervisliku seisundi ja tasakaalu taastamisele on üks olulisemaid aspekte selles loos, siis soovitan teha seda Sinulgi, kes Sa helikoga jännis oled ning hoolimata arvukatest püüdlikult läbitud ravikuuridest abi ei ole saanud. Nüüd on aeg vaadata looduslikuma ning terviklikuma lähenemise poole – see ei pruugi üldse olla nii ebaefektiivne ja aeglane moodus kui arvatakse.

MEIE SOOVITUSED ON ALLJÄRGNEVAD:

  1. SELLERIMAHL – sellel mahlal on tohutult palju positiivseid toimeid, mistõttu tasub selle tarvitamine kindlasti oma igahommikusse rutiini lisada. Meie kliendid on täheldanud, et mh on sellerimahlal ka h.pylori-vastane toime.
  2. LIBEJALAKAS – võimas vahend erinevate mao ja soolestikuga seotud kaebuste korral, aitab taastada soolestiku limaskesta, tekitades mao- ja soolerakke kaitsva limakihi, olles võimsaks abiliseks nt mao- ja soolehaavandite ravis, refluksi, ärritunud soole sündroomi, põie- ja kuseteede probleemide, herpese ning isegi teatud liiki parasiitide korral. Libejalakas stimuleerib soolerakkude närvilõpmeid ning tekitab söögitoru-, mao- ja soolerakke kaitsva limakihi. Vahend sisaldab rohkelt antioksüdante, vähendades seeläbi põletikke ning puhastades leebelt käärsoolt. Mainitud on abi ka nt Crohni tõve, seedetrakti põletike, reuma, psoriaasi jmt seisundite korral. Samuti kasutatakse libejalakat valusa kurgu, köha, koolikute, seedimatuse, kõhulahtisuse, pärmseene infektsiooni, ärevuse ja unetuse korral. Libejalaka leiad SIIT
  3. NAC (N-atsetüültsüsteiin) – aminohappe L-tsüsteiin stabiilseim ja kõrgeima biosaadavusega vorm, soodustab kehas glutatioonitaseme tõusu, glutatioon on aga võimas antioksüdant. See on nüüd see vahend, mis hävitab H.Pylori biofilmi (!!! mis muidu aitab tal püsima jääda ka nt ab kuuri järel ning just seetõttu osutub tavapärane kolmikravi sageli ebaefektiivseks). NAC on samuti võimas tervendaja, taastab lisaks maksa ja neerude tervist, viib kehast välja toksiine, sh raskmetalle, üleliigset lima, toetab keha taastumist, suurendab keha kaitsevõimet, rakkude tervist ja pikaealisust. Välismaisest kirjandusest leiab mitmeid soovitusi kasutada NAC tema efektiivsuse tõttu ka H.pylori tõrjumisel. 
  4. PROBIOOTIKUMID – meie eelistame dr Ohhira probiootikume, oleme aastate jooksul katsetanud ka paljusid muid, kuid just dr Ohhira puhul oleme saanud palju positiivset tagasisidet ning seetõttu jäänud just nende juurde. Dr Ohhira probiootikumidest saad lugeda ning tellida SIIT /. Soovitame alustada 5 aastat fermenteeritud seguga ning jätkata kas võimalusel sama või kasutada Tisso vedelaid probiootikume, mis sisaldavad lausa 31 probiootilise mikroorganismide tüve, sealhulgas Bifidobacterium and Lactobacillus bacterium’ga ja neile lisaks 24 erinevat taimset ekstrakti. Uuringud seostavad just Lactobacillus fermentumLactobacillus casei ja Lactobacillus brevis tüvesid, mis on võimelised võitlema H. pylori bacteriga.
  5. BOULARDII on samuti soolestiku tervise taastamisel väga oluline komponent. Manusta hommikul ja õhtul enne söögikorda, minimaalse kuurina 3 kuud.
  6. dr Ohhira KOLLAGEENIJOOK – teine supertoode nii kollageenide kui probiootikumide sarjast, soovitame taaskord just neid. See soovitus ei ole kooskõlas Meditsiinimeediumiga, kuid andnud siiski palju positiivset tagasisidet. Täpsema info leiad SIIT
  7. Kui eelistad valmislahendusi ja usaldad meid, siis oleme omapoolselt pannud kokku ka helikokombo – ehk siis meie klientide senise kogemuse ja tagasiside baasil kõige efektiivsemad tooted 4:1. Kombo leiad SIIT Ideaalis oleks kuur 3-kuuline, esmalt ühekordne kollageenikuur ja seejärel ülejäänud tooted 3-kuuse perioodi jooksul. Taaskord saame kinnitada, et see on andnud parimad tulemusi.
  8. PUHAS AALOEGEEL – taaskord tõeline soolestiku, sh ärritatud soolestiku tervendaja. Geel lehe sisemusest on suurepärane vahend soolestiku tervise taastamiseks, taimel on põletikuvastane toime. Aaloegeeli leiad SIIT
  9. MAKSAPUHASTUSKUUR Meditsiinimeediumi soovituste kohaselt – aitab puhastada, taastada, tervendada ning toksiinidest vabaneda, see aga on tõelise tervenemise puhul väga oluline samm. Tänapäevases elukeskkonnas elades on meie kõigi kehades mitmesuguseid toksiine ning seetõttu on turvaliste ja keha toetavate puhastusprogrammide kasutamine vägagi soovitatav. Meie soovitame AINULT Meditsiinimeediumi maksapuhastust, sest see ei ole paast, see ei näljuta ega kurna keha ning soodustab keha puhastumist pehmel ja turvalisel viisil. Maksapuhastuskuuri leiad Meditsiinimeediumi raamatust “Meditsiinimeediumi maksaravi”.
  10. Dr Axe soovitab lisaks mustköömeni seemneid (Black Seed  e Nigella Sativa), millel on leitud helikobakteri-vastane toime, seda just jahvatatud kujul 2 gr päevas. Lisaks on must köömen hapet alandava ja soolestikku kaitsvate omadustega.
  11. Samuti on suureks abiks brokoli idandid – seda tänu nende erakordselt suurele väävlit sisaldava aine sulforafaani sisaldusele. See aine on tuntud oma antioksüdantsete ja detoksi soodustavate omaduste pärast. Digestive Diseases and Sciences avaldatud uuring tõi välja, et 78% (7 inimesel 9st) katsealustest, kes tarvitasid 1 nädala jooksul 2x päevas brokoli idandeid (kas 14, 28 või 56 grammi), osutusid Helicobacter pylori  testid seitsmenda päeva lõpuks negatiivseks, samuti olid 6 isikul testid negatiivsed uuringu 35. päeval. Efektiivseim lahendus antud idandite manustamiseks on toidulisandina, mille puhul tuleb jälgida, et toode sisaldaks ca 1,000 μg sulforaphane, kuurina tarvitatakse lisandit 2x päevas 4 kuu jooksul. 
  12. Lisaks on leitud 2017 ajakirjas  Current Pharmaceutical Design avaldatud uuringus, et sulforafaan ei võitle mitte ainult H. pylori ja selle poolt põhjustada võiva gastriidiga, vaid see võib olla abiks ka soolestikukahjustustele, mida üsna tavapäraselt põhjustavad  NSAID 
  13. Lisaks soovitatakse kasutada SELEENI ja E-VITAMIINI.
  14. Samuti on osutunud väga efektiivseteks abilisteks küüslauk (2 keskmist küünt lõunaks ja õhtuks) ja taruvaik tänu oma antibakteriaalsetele ja põletikuvastastele koostisosadele. Taruvaik sisaldab lisaks aminohappeid, kumariini, polüfenoole, steroide jm. Mitu uuringut on leidnud, et taruvaiguekstrakt on tänu suurele fenoolsete ühendite sisaldusele võimeline pärssima H. pylori bakterite kasvu.
  15. Alanda stressi. Leia võimalused stressitaseme minimeerimiseks, sest ainuüksi stress võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme, sh haavandite teket ning süvendada terviseriske. Soovi korral saame Sind selles osas aidata. kirjuta meile ning räägime täpsemalt, mida saame pakkuda.
  16. Kõigele sellele lisaks MENÜÜ MAKSA, MAGU JA SOOLESTIKKU TOETAVATEST JA TERVENDAVATEST TOIDUAINETEST, millest antud juhul on olulisimad:
    • erinevad hapendatud toiduained
    • metsikult kasvanud kala, mis sisaldab rikkalikult omega-3 rasvhappeid
    • lina- ja chia seemned, mis on samuti rikkaliku omega-3 sisaldusega
    • töötlemata ehk toormesi
    • marjad, eriti vaarikad, maasikad, mustikad, põldmarjad
    • ristõielised köögiviljad, eriti brokoli ja brokoli idandid
  17. Mida mitte tarbida või vähemalt vähendada helikobakteri esinemise korral:
    • kofeiini
    • gaseeritud jooke
    • marineeritud toiduaineid
    • vürtsikaid toite
    • madala kiudainesisaldusega teravilju – siia alla käivad eelkõige valge sai, erinevad valgest jahust küpsetised jmt.
  18. Ürdid, mida on kasulik tarvitada helikobakteri kasvu pärssimiseks:
    • harilik maarjalepp (Agrimonia eupatoria)
    • Hydrastis canadensis (Goldenseal)
    • harilik angervaks (Filipendula ulmaria, Meadowsweet)
    • Salvei (salvia officinalis, Sage)

Antud soovitused on avaldatud ainult informatiivsel eesmärgil ja neid ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks või raviks. Samuti ei ole see garantii ega pruugi tagada soovitavaid tulemusi. See teave ei ole mõeldud arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Te ei tohiks seda teavet kasutada terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Enne olemasolevate ravimite, ravi või hoolduse muutmist või katkestamist pidage nõu tervishoiutöötajaga. Kui Sul tekkis täiendavaid küsimusi, võta meiega ühendust SIIN

Allikad: Kadri Põlder /Foodini

Dr Axe ja tema artiklid viidatud uuringud: https://draxe.com/health/h-pylori/

Tõlge: Kadri Põlder / Foodini